Archiv
Nalezené příspěvky
Kateřínská jeskyně.
9. 1. 2016

Kateřinská jeskyně - prohlídka jeskyně.
Vchod do jeskyně tvoří gotický portál, jímž se návštěvníci dostanou do Hlavního dómu, největší prostory v Moravském krasu a zároveň největšího veřejnosti přístupného podzemního dómu v ČR (délka 97 m, šířka 44 m, výška 20 m). Tento dóm vyniká výbornou akustikou, a proto jsou zde několikrát do roka pořádány hudební koncerty.
Z Hlavního dómu trasa pokračuje do tzv. Nové jeskyně, kde se návštěvníci mohou pokochat barevně nasvíceným útvarem Čarodějnice a Bambusovým lesíkem tvořeným vzácnými, několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity.
K dalším zajímavým krápníkovým útvarům patří například Ovečky a Sintrový vodopád.
Kateřinská jeskyně - pověst o Kateřině.
Název jeskyně Kateřinská je spojen s pověstí, která se s různými obměnami vyprávěla asi takto: Před dávnými časy bydlel v prosté chaloupce na pokraji lesa pastýř. Od jara do podzimu pásával ovce a když nemohl na pastvu sám, odcházela s ovečkami jeho půvabná dcera Kateřina. Pastýř neměl ženu, a tak se Kateřina musela starat o domácnost i o otce. Dělala to ráda, protože svého otce nadevše milovala.
Jednoho dne musel pastýř odjet do města a dcera vyšla brzy ráno s ovečkami na pastvu. Zašla poněkud dále než obvykle. Když se zatáhla obloha a schylovalo se k bouři, Kateřina chtěla hnát ovce domů, ale byla příliš daleko, a proto se s nimi uchýlila do nedaleké jeskyně. Když bouře přešla, chystala se ovečky hnát domů, ale jedna jí chyběla. Dívence se zdálo, že slyší její zvoneček z konce tmavé jeskyně a vydala se ji hledat. Nemohla však ovečku najít a nakonec ztratila cestu ven. Schovala se ve skalním výklenku a únavou usnula.
Ráno našli lidé v lese opuštěné stádo a začali pasačku hledat. Nakonec se šli podívat k jeskyni, volali Kateřinu, ale nikdo se jim neozýval. Posléze jeden z nich nalezl její mrtvé tělíčko. Od té doby se jeskyni začalo říkat Kateřinská.
Seloutky - slet čarodějnic.
1. 5. 2016

Poslední dubnový večer patří v Seloutkách již tradičně pálení čarodějnic. Stejně tomu bylo i letos.
Čarodějnice se začaly slétat v 17.00 hodin na seřadiště u kapličky. Odtud se vydal početný průvod na Špičákovu skálu, kde bylo na tento akt vše připraveno, včetně her pro děti a bohatého občerstvení. Děti s maskou čarodějky nebo čaroděje obdržely od pořadatelů špekáček na opékání. Počasí akci přálo. Dvě stovky místních i přespolních účastníků se dobře bavilo.
Lubomír Kaprál.
Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda !
1. 5. 2016

Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda!
Historická užitková vozidla, autobusy, vojenskou i hasičskou techniku si bylo moci během dvou víkendových dnů, 23.–24. dubna 2016, prohlédnout. Zájemci na přehlídce automobilové techniky, Technického muzea v Brně. Některými historickými autobusy se bylo moci i svézt, připravena byla okružní jízda.
Cukrový zámek & Zámecké nádobí. Náměšť na Hané.
10. 5. 2016

V neděli na zámku v Náměšti na Hané byla k vidění historická cukrárna, ale také originální výstava toho, co se používalo v zámecké kuchyni a v jídelně za dob Ottahalů, posledních majitelů zámku.
Studenti oboru cukrář SOŠ Prostějov předvedli své umění - ukázky zdobení, malování a tvoření cukrářských výrobků. Vytvořit si vlastní výrobek, nechat si jej upéct a nakonec třeba i zkonzumovat, to vše bylo možné. Také zde byla bohatá ochutnávka cukroví, pochopitelně zdarma. Návštěvníci měli možnost si zde zakoupit velmi chutné zákusky. 8.5.2016.
V Radíkově se osvobozovala Olomouc.
21. 5. 2016

Bitva, na jejímž konci bylo osvobození Olomouce z nadvlády nacistického Německa, se odehrála na fortu v Radíkově.
V dokonalých historických kostýmech proti sobě nastoupily desítky ruských a fašistických příslušníků armády. Jejich střetu přihlížely davy lidí. Zbraně, oblaka kouře, hlasité střelné rány doplněné přesvědčivými hereckými výkony, dokonalým dobovým oblečením, uniformami a vojenskou i civilní technikou čtyřicátých let, to vše pojilo připomenutí květnového osvobození Olomouce.
Tip na výlet - Pustevny.
25. 5. 2016

Objevte kouzlo oblíbeného turistického střediska v Beskydech a seznamte se s nejznámějším symbolem tohoto kraje - sochou Radegasta!
Z Pusteven vede po hřebeni turistická cesta směrem na západ, kolem sochy pohanského boha Radegasta. U sochy Radegasta se lidé fotografují, také zde najdete stánek s rychlým občerstvením a mobilní toalety. Po krátkém odpočinku můžete pokračovat na vrchol Radhoště. Na samotném vrcholu Radhoště stojí sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1930, ale také kaple, ta pochází z roku 1898. Po vstupu do kaple je možné vystoupat i do horních pater unikátní stavby a jen tak se kochat výhledem do kraje. Stejnou cestou se vracíme do areálu Pustevny. Celkem ujdete osm kilometrů, tak proč něco neudělat pro své zdraví? V areálu Pustevny najdeme také nejznámější stavby, jako je Libušín a Maměnka. V roce 2014 zasáhl požár objekt Libušín a těžce ho poškodil. Během požáru se propadla střecha, zdemolovaná je unikátní jídelna a zřejmě i nástěnné malby od Mikoláše Alše. Stavby Libušín a Maměnka pochází z let 1898. Součástí Pusteven je také stejnojmenný ski areál s 11 vleky. Z Trojanovic vede na vrchol dvousedačková lanovka, jediná v Beskydech, která je provozována i v létě.
Karel IV. v Prostějově.
30. 6. 2016
Prostějov zažil velkou slávu, do centra přijel Karel IV.
Kulatých 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV., který se zásadním způsobem zapsal do dějin našeho národa, letos oslavil i v Prostějově. Karel IV. byl první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské.
Dětský den ve Vrbátkách & Zlatá farma Štětovice.
30. 6. 2016

Obec Vrbátky pořádala dětský den, a to ve spolupráci s kulturní komisí, hasiči a Zlatou farmou ze Štětovic. Dětský den se nesl v duchu farmaření.
Naší první zastávkou byla Zlatá farma ve Štětovicích. Děti si zde opravdu přišly na své. Kulaté balíky slámy, palety, žebříky a kladina, to vše vytvořilo dokonalou herní plochu pro děti. Plastové traktory proháněly děti po areálu farmy. Velkou pozornost poutal dojící robot. Farmářské trhy nabízely květiny, domácí sirupy, pečené čaje, nebo třeba polštářky na dobrou noc. Mobilní stánek lákal na trdelníky. Byla zde možnost ochutnat, ale i zakoupit, zdravé a hlavně čerstvé mléčné výrobky z produkce farmy. Farma také nabízela návštěvníkům bohaté občerstvení, dobroty z grilu, alko a nealko nápoje. Mezi obcemi Vrbátky a Štětovicemi jezdil formanský vůz tažený párem koní. Ze Zlaté farmy ve Štětovicích míříme na hřiště ve Vrbátkách. Děti zde soutěžily v přebírání brambor a cibule. Sbírala se i vajíčka. O kousek dál si děti mohly vyzkoušet, jak se kdysi dávno dojilo. Střelba ze vzduchovky lákala spíše chlapce. O malování na obličej byl velký zájem. Z hřiště vychází smuteční průvod, směrem na náves u kapličky. Tam se konalo rozloučení s májkou, a to na místo kácení. Májku někdo zcizil. Po rozloučení s májkou se průvod lidí vrací zpět na hřiště. Opět bohaté občerstvení z grilu, ale i francouzské speciality voněly daleko široko. K dobré pohodě a tanci hrála kapela Funny.
Květina ve společnosti - 6.ročník 2016.
30. 6. 2016

KVĚTINA ROKU - 2016.
Minulý týden v pátek, jsme navštívili Zahradnické centrum Marciánová v Kostelci na Hané. Konala se zde akce pod názvem, Květina roku - 2016. Návštěvníci akce,, zde mohli zažít pravé slunné Toskánsko. Vůně levandulí a růží, tradiční módní přehlídka společenských šatů, a přehlídka letošních plavek. Celou módní přehlídku zdobila krásná květinová aranžmá. Děti zde měli svou květinovou přehlídku. Byla zde možnost ochutnávek vín a pochutin malého Toskánska. Toskánská škola s Furtovníkem, nás naučila,, co se k vínům hodí konzumovat.
Hody sv. Vavřince Štěpánov u Olomouce. Litovelský Otvírák 2016.
15. 10. 2016
Hody sv. Vavřince ve Štěpánově a Litovelský otvírák. "To byly dvě mega akce" minulého víkendu.
Hody sv. Vavřince ve Štěpánově lákaly na umělce, pouťové atrakce a téměř na jeden kilometr stánků po obou stranách silnice. V obecním parku T.G.Masaryka vystupovali umělci. Josef Alois Náhlovský a Josef Mladý. Železný Zekon předvedl své silácké kousky a nešetřil ani vtipem. Jeho pravé jméno je Zdeněk Knedla. Narodil se ve Zlíně a je profesionální silák, také držitel několika rekordů. Mladý český zpěvák a rodák z České Lípy Pavel Callta zahrál a zazpíval své hity. Měl velký úspěch, fanynky a fanoušci Pavla Callty si společně zazpívali a nesměla také chybět společná selfíčka.
Další velkou akcí byl Litovelský Otvírák. Letošní dvanáctý ročník přilákal tisíce návštěvníků ze všech koutů naší vlasti. Bylo zde možné ochutnat šestnáct druhů piv, to nejsilnější mělo patnáct stupňů. Přes dvacet kapel a interpretů z Česka i zahraničí zde vystupovalo. Byl to skvělý víkend, tak zase někdy příště nashledanou!
HŽP a.s. PROSTĚJOV SLAVÍ 65. LET ŽIVOTA PRUŽIN.
15. 10. 2016

Malé ohlédnutí za sobotní slávou v HŽP a.s. Prostějov.
1. Moravské setkání automobilů a motorek RVHP.
15. 10. 2016

Na dvě stě historických vozidel a dvacet motorek zaplnilo o víkendu plumlovský camp Žralok. První moravské setkání automobilů a motorek RVHP přilákalo stovky zájemců.
Fotogalerie na konci videa.
Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně.
15. 10. 2016

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.
V polovině 20. let 20. století se město Kolín rozhodlo přistoupit k rekonstrukci a rozšíření městského vodovodu. Součástí projektu bylo kromě celkové rekonstrukce stávajícího vodovodu také založení nových studní západně od města (za Lučební továrnou), vybudování přečerpávací stanice a především výstavba nového věžového vodojemu v lokalitě zvané Na Čekanu.
Projekt vypracoval v roce 1927 významný český hydrotechnik ing. dr. Jan Vladimír Hráský (1857-1939), který také navrhl první podobu vodojemu. Celková kolaudace celého rozšířeného městského vodovodu proběhla až na jaře 1933.
Čtyřicet pět metrů vysoká věž tak nyní nabídne vyhlídku z nejvyššího patra, bezbariérový ochoz s projekcí a ve vodní nádrži dokonce videoprojekci na téma voda. Celá vnitřní expozice má za cíl informovat jak o historii budovy a technické infrastruktuře, tak poukazovat na další turistické cíle v okolí.