Archiv
Nalezené příspěvky
Z Prachovských skal na Hrad Trosky.
6. 1. 2013
Prachovské skály.
Necelých 10 km severozápadně od Jičína, na území CHKO Český ráj, leží jedno z nejnavštěvovanějších skalních měst u nás o výměře 262,2 ha.
Silně rozčleněná plošina vznikla z usazenin pískovců, slínovců a opuk v druhohorách. Křídovými horninami pronikly v neogénu drobná vulkanická tělěsa a přispěly tím k rozrušení celistvosti plošiny, která se začala působením vody a větru rozpadat na jednotlivé skalní bloky, věže a sloupy. Skalní útvary Prachovských skal dosahují výšky až 40 metrů.
Historie.
Prachovské skály byly osídleny lidmi již v mladší době kamenné. Ve skalách lidé nacházeli přirozené útočiště před nepřáteli a ochranu před nebezpečím. Na počátku 6. století vytvořili Slované systém opevnění vybudováním systému dodnes patrných valů. V prostoru Prachovský skal došlo také 29.6.1866 k prusko-rakouské bitvě, kterou připomíná několik pomníčků.Skály jsou v majetku rodiny Schliků, která podporovala zpřístupňování Prachovských skal od konce 19. století.
Historie objektu:
Hrad Trosky založil Čeněk z Vartemberka na konci 14. století; první dochovaná historická zpráva o něm je z roku 1396. Král Václav IV. postoupil Trosky r. 1399 Otovi z Bergova, synovi nejvyššího purkrabího. Ota byl rozhodným odpůrcem husitství a proto byl jeho hrad - patrně r. 1424 - husity (dle pověsti samotným Žižkou) obléhán; bez úspěchu. R. 1439 se zmocnil Trosek loupeživí rytíři Kryštof Šof z Helfenburka a Švejkar, kteří Otu uvěznili. Lupiči se zde r. 1440 ubránili i útoku vojsk východočeského landfrídu a vyklidili hrad až r. 1444. Otův syn Jan z Bergova byl bezdětný a proto r. 1455 prodal Trosky Janu Zajícovi z Házmburka. Ten byl odpůrcem krále Jiřího z Poděbrad; proto byly jeho hrady Kost, Trosky, Hrubá Skála a Návarov r. 1467 obleženy královským vojskem a s výjimkou Kosti všechny dobyty. Od konce 15. století přestaly být Trosky sídelním hradem a jejich majitelé se rychle střídali: páni ze Šelmberka (1497 - 1524), z Bibrštejna (1524 - 1554), z Lobkovic (1554 - 1559) Smiřičtí ze Smiřic (1559 - 1622) a hrabata z Valdštejna (1622 - 1821). Za třicetiletý války pustnoucí hrad značně utrpěl vojenskými operacemi, při nichž se v l. 1639 - 1648 v jeho držení střídali císařští se Švédy. Posledními soukromými majiteli zříceniny (do r. 1925) byli Lexové z Aehrenthalu. Alois Lexa dal v l. 1841 - 1843 budovat točité schodiště na Pannu, ale po jeho smrti bylo od stavby upuštěno. Po pozemkové reformě získal Trosky Klub českých turistů, který provedl v l. 1931 - 1935 jejich první opravy. Ty pak pokračovaly v různých časových intervalech po celé dvacáté století; rekonstrukční práce vyvrcholily na jeho konci zpřístupněním věže Baby veřejnosti.
Správní budova č.21 ZLÍNSKÝ MRAKODRAP.
26. 1. 2013
Zlínský mrakodrap, budova č. 21. Turistická atrakce města, sídlo Krajského i Finančního úřadu
Bývalou správní budovu firmy Baťa, populární Jedenadvacítku, nelze ve Zlíně přehlédnout. Ve své době po dobudování na konci 30. let 20. století to byla druhá nejvyšší budova v Evropě. Měří do výšky 77,5 metru, je 80 metrů dlouhá a 20 metrů široká. Je sídlem Krajského i Finančního úřadu, turistům ovšem volně přístupná a také zaslouženě hojně navštěvovaná.
Mrakodrap nechal postavit podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka Jan Antonín Baťa koncem 30.let minulého století. V 16. etáži je vyhlídková terasa a také kavárna, odkud je jedinečný výhled na Zlín a jeho okolí.
Turistickým lákadlem je také plně funkční pojízdná kancelář šéfů baťovského koncernu, rovněž do ní mají turisté po předchozím ohlášení přístup.
Budova jedinečné železobetonové konstrukce se stavěla rychlým tempem od roku 1937, vnitřní vybavení se pak dokončovalo během dalších dvou let. Budova prošla nákladnou rekonstrukcí a od roku 2004 má současnou tvář. Technicky má celou řadu odvážných unikátních řešení včetně vzduchotechniky, vytápění, důmyslného systému výtahů i zajímavého způsobu vnějšího umývání oken.
V budově číslo 21 je nejenom sídlo Krajského a Finančního úřadu s kancelářemi a velkou zasedací místnosti krajského zastupitelstva, ale nacházejí se tu ve 3. a 16. etáži také prostory pro využití k akcím výstavního charakteru. Jednou ročně se budova stává také centrem Dne kraje, akce, která představuje tuto jedinečnou budovu krajského města široké veřejnosti.
FOR MODEL - 2013. OLOMOUC.
3. 3. 2013
První březnový víkend patří na výstavišti všem, co si rádi hrají. Na sto příznivců modelování z papíru, plastu, dřeva či jiných materiálů a sběratelů nejrůznějších kuriozit z Čech, Moravy a Slovenska obsadí od pátku 1. až do neděle 3. března svými modely a sbírkovými kolekce výstavní pavilony E, G, H a montovanou halu B.
11. ročník výstavy modelů a sběratelství FOR MODEL představuje v kapesním vydání historické bitevní lodě, letadla, automobily, železniční i bojovou techniku. Návštěvníci se mohou těšit na hasičská, policejní vozidla, bugginy, "závodničky", pohyblivé modely vláčků, letadel, vrtulníků, létající ultralehká „éra" a další zajímavosti.
PROSTĚJOVSKÝ PRIOR MĚNÍ SVOU TVÁŘ.
6. 4. 2013
Prostějovský Prior mění svou tvář. Dříve jediné nákupní centrum v Prostějově. Po 39. letech jeho provozu dojde na jeho proměnu ve zlatou bránu. Záměrem je rekonstrukce objektu obchodního domu v Prostějově. Stávající objekt byl postaven na počátku 70. let. 20. stol. dle projektu Ing. arch Vašákové a Ing. arch. Kubíka na místě původní zástavby třípodlažních měšťanských domů, které byly historicky součástí obchodního prostředí centra. Objekt se tak nachází v atraktivní lokalitě centra města, v těsném sousedství hlavního náměstí T. G. Masaryka a významných historických a sakrálních staveb.
PO VODNÍM TOKU HLOUČELE NA PLUMLOVSKOU PŘEHRADU.
14. 4. 2013
Jinak poklidná říčka Hloučela která vede lesoparkem, se proměnila v divokou řeku.
ROZHLEDNA VELKÝ KOSÍŘ.
29. 4. 2013
Minulí týden jsem navštívil Čechy pod Kosířem. Cílem mojí cesty byl výstup na Velký Kosíř, kde roste nová rozhledna. Už sám výstup byl balzámem na duši,když cestou pozorujete jak se vše začíná zelenat a příroda se probouzí k novému životu. Nejvyšší bod Velkého Kosíře je ( 442 m nám.) Roku 1927 zde byla vztyčena turistickým spolkem dřevěná rozhledna, ta dosahovala víšky 27.metrů. Roku 1939 musela bít odstraněna pro svůj špatný Tech.stav. Stavební práce na rozhledně jdou mílovými kroky. Dělníci pracují do pozdních odpoledních hodin, soboty a neděle. Nová rozhledna nabídne návštěvníkům, nejen pohádkový pohled na celou tu naší krásnou hanou, ale i prodej drobných turistických předmětů, občerstvení a WC. Samotná vyhlídková plošina se bude nacházet ve výšce 25. metrů.
Historie optického průmyslu v Přerově.
20. 5. 2013
Rok 2013 je ve znamení významného výročí nejen v dějinách města Přerova, ale i v dějinách domácího průmyslu vůbec. Bude tomu totiž již 80 let, co byla ve skromných podmínkách založena firma Optikotechna, jeden z prvních závodů optického průmyslu v tehdejším Československu. Podnik se brzy uplatnil na domácích trzích a začal značně rozšiřovat svou výrobu. Mohutná expanze následovala po roce 1945, kdy byl podnik přejmenován na národní podnik Meopta (tj. Mechanická a optická výroba) a proslul nejen výrobou fotoaparátů, zvětšovacích či promítacích přístrojů, ale stal se hlavním podnikem optického průmyslu ve státě s množstvím nejrůznějších podřízených poboček. Podstatnou část nabídky však tvořila také vojenská výroba pro zbrojní arzenály východního bloku, která byla tehdy přísně tajena.
Společná výstava Muzea Komenského v Přerově a firmy Meopta si klade za cíl mimořádné místní i celostátní výročí náležitě připomenout a seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s bohatou a úspěšnou výrobní produkcí a také významem podniku pro místní i celostátní hospodářství. V neposlední řadě samozřejmě i s neznámými kapitolami dějin firmy či nejaktuálnější současností Meopty. Návštěvník se může těšit na takřka kompletní ukázku produkce fotoaparátů včetně legendárního Flexaretu a „mokrého" procesu výroby klasické fotografie s četnými doprovodnými programy. Stranou nezůstane ani věhlasná promítací technika, která zprostředkovala v minulých letech všechny krásné filmové zážitky divákům ve východní a severní Evropě, v severní Africe ale i jinde na světě.
Výstava tak nabídne nejen možnost znovu prožít fenomenální úspěchy výrobků Meopty na světových trzích, výstavách a veletrzích, ale „na vlastní oči" pohlížet na svět optikou Meopty prostřednictvím nejrůznějších denních i nočních pozorovacích systémů. Před návštěvníky bude doslova „defilovat" početná řada různých typů výrobků z oblasti fotografické, promítací, záznamové, pozorovací, vojenské a ostatní, jinam nezařazené. A vzhledem k tomu, že za tím vším vždy stála a stojí lidská práce, bude výstava věnována pochopitelně i zaměstnancům podniku, jejich osudům, pracovním i životním zkušenostem či volnému času.
Ta to výstava probíhá od 12.5.2013. do 6.10.2013.
VÝSTAVA RETRO HRAČEK V KD TVOROVICE.
26. 5. 2013
V obci Tvorovice která je vzdálená asi 15. Km. Od Prostějova , probíhá unikátní výstava retro hraček. Začátek výstavy 25. - 26. 5 a 1. - 2.6. 2013 vždy od 10.00 do 18.00. Na výstavě můžeme vidět hračky převážně československé výroby, především ze 70. a 80. let dvacátého století.
TRABANT SRAZ MORAVA 2013 .
6. 7. 2013
IX. Trabant sraz Morava 2013. 5. - 7.7.2013. •Večerní spanilá jízda na náměstí T.G.M. - Prostějov.
TRABANT SRAZ MORAVA - 2013. IX. ROČNÍK.
8. 7. 2013
Autocamp žralok v Plumlově hostil IX. ročník Trabant sraz Morava - 2013. K vidění bylo na dvě stovky vozů s koncernu IFA. Legendární automobily Trabant, Wartburg, Simson, Barkas, Multicar, ROBUR, MZ, IFA. Sobotní odpoledne se neslo v soutěživém duchu. Pro širokou veřejnost byl připraven miny Trabi s názvem Skrček, kde jsi každý mohl vyzkoušet jízdu vzručnosti s kuriozním vozem. Na podhradském rybníku probíhala plavba na Trabi Titaniku. V horní části campu soutěžily děti. Bránou autocampu žralok prošly stovky lidí.
LITOVELSKÝ OTVÍRÁK - 2013. 120. LET. PIVOVARU.
13. 8. 2013
Litovelský otvírák - 2013.
Areál pivovaru Litovel praskal do slova ve švech. Vítečné pivo a bohatý kulturní program přilákal tisíce lidí nejen s celé ČR. Ale také i ze Slovenska. Litovelský pivovar letos oslaví 120. let. Celkem se čepovalo 17. druhů piv. Nesměl chybět sváteční třinácti stupňový speciál. Nebo také, Maestro, jediné pivo s lavinovitým efektem u nás. Litovelský otvírák, patří mezi mega akci Moravy. K druhé nejnavštěvovanější akci patří také letecký den v Olomouci - Neředíně. Co víc na závěr. Vítečné pivo, dobrůtky na Grilu, skvělá nálada a plno usměvavých lidiček, ano, to byl LITOVELSKÝ OTVÍRÁK - 2013. V pořadí devátý festival letos.
DOŽATÁ V PIVÍNĚ. 2013.
18. 8. 2013
DOŽATÁ V PIVÍNĚ. 2013.
Každoroční akce kterou pořádá místní divadelní spolek Větřák, má lidem připomenout jak to chodilo na vesnicích před více jak sto lety. Tak neváhejte a pojďte se podívat na video záznam.
TRUCKTOR TRIAL LUDMÍROV 2013.
25. 8. 2013
LUDMÍROV - Traktorové speciály a podomácku vyrobené traktůrky si dali v sobotu 3.8.2013. dostavení v Ludmírově. Závodníky čekali tři disciplíny, couvání na přesnost, lesní triál, velký Jožinův závod. Nechyběla ani ukázka dobrovolných hasičů.
BALONY NAD HRADEM BOUZOV - 2013.
1. 9. 2013
BALONY NAD BOUZOVEM. 2013.
Na krátkém video záznamu můžete vidět ukázku RC modelů. Dále vystoupení zpěvačky Leony Machálkové a start balonů.