Archiv
Nalezené příspěvky
Ohňostroj Prostějov 2011 - 2012.
16. 1. 2012
Náměstí T.G.Masaryka-Prostějov. Loučení se starým rokem 2011 a vítání nového roku 2012. Rád bych Vám všem popřál hodně zdravíčka,štěstíčka,lásky a vzájemného porozumění. S pozdravem JirposFilm.
TOULKY PROSTĚJOVEM A JEHO OKOLÍM - DÍL 3.
13. 3. 2012
Březnová procházka nitrem biokorodoru Hloučela. Zvýšenou hladinu vody způsobilo prudké tání sněhu ve vyších polohách našeho kraje. Projdeme obcí Mostkovice, s malou zastávkou u splavu, a pokračujem k přehradní výpusti. Dále vystoupáme na hráz Plumlovské přehrady,, pár video snímků které mapují současný stav vodního díla. Ještě se podíváme na podhradský rybník a na Zámek Plumlov.
Velikonoční výstava v Křenůvkách.
20. 3. 2012
Křenůvky -- Prodejní výstavu velikonočních zdobených vajec, keramických zajíčků či korálků nabídla v neděli 11.3.2012 odpoledne hospoda v Křenůvkách.
Den otevřených dveří - MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ a.s.
30. 3. 2012
Na dvě sta vzorků vody přinesli v pondělí lidé do prostějovské čistírny odpadních vod v Kralickém Háji. Moravská vodárenská zde totiž nabídla lidem její základní rozbor zdarma.
VETERAN ARENA OLOMOUC.
31. 3. 2012
JirposFilm doporučuje osobní návštěvu Veteran Areny v Olomouci. Stojí to zato přátelé,osobně garantuji.
Tradiční velikonoční řemesla.
9. 4. 2012
Prostějov - Tradiční velikonoční řemesla byla k vidění ve čtvrtek v předsálí kina Metro 70. Už před kinem vítal příchozí kovář Richard Červinka, který z rozžhaveného kovu vytvářel ozdobné a zároveň užitečné předměty. Uvnitř nabízeli svoje zboží řezbář, hrnčířka, slaměnkářky, nebo tkalci.
HANÁCKÝ KLUB PLASTIKOVÝCH MODELÁŘŮ AMK. MINERVA PROSTĚJOV.
16. 4. 2012
Modeláři v národním domě pořádali veřejnou soutěž,ale i výstavu. K vydění byli modely letadel,lodí a vojenské techniky.
Ruční papírna Velké Losiny.
28. 5. 2012
Velké Losiny ležící severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Jsou známé nejen svou bohatou a zajímavou historií, staletou lázeňskou tradicí, ale i řadou cenných kulturních památek. Zcela právem k nim náleží také velkolosinská ruční papírna, jež byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století.
Papírenskou manufakturu dal vybudovat v místech bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Podle svědectví pramenů zahájila papírna výrobu jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v rozmezí let 1591 -- 1596. Zcela poprvé pak existenci papírny připomíná její dosud nejstarší známá průsvitka z roku 1596 v podobě žerotínského erbu -- lva s korunkou stojícího na třech pahorcích. Od svého vzniku byl podnik až do 2. poloviny 18. století spjat s osudy velkolosinského dominia a jeho žerotínských držitelů.
Během staletí se v držení papírny vystřídala celá řada papírnických rodin a mistrů. Již v roce 1603 Jan mladší ze Žerotína podnik emfyteuticky odprodal prvnímu známému papírníkovi Ondřeji Klugovi. Po celé 17. a 18. století zásobovala papírna produkcí zejména psacích, konceptních papírů a lepenky své nejbližší okolí. Některým papírníkům se zde příliš nedařilo. Do historie papírny zasáhly i zdejší nechvalně známé čarodějnické inkviziční procesy poslední čtvrtiny 17.století, když se v roce 1680 jednou z jejich prvních obětí stala i manželka losinského papírníka Barbora Göttlicherová. Roku 1729 byl žerotínskou vrchností do papírny pořízen převratný vynález -- holandr k přípravě papíroviny, patrně jako první zařízení tohoto druhu na Moravě. I přes snahu žerotínských majitelů zdokonalovat a modernizovat výrobní postupy se zdejším papírníkům, kteří zde působili jako nájemci, nepodařilo prosadit se v konkurenci svých blízkých konkurentů, zejména papírny šumperské. Snad i proto roku 1778 hrabě Jan Ludvík ze Žerotína podnik prodal papírnickému mistru Matyáši Wernerovi ml., který jej po dlouhé době přivedl k období rozkvětu a prosperity. Právě v tomto období přelomu 18. a 19. století získal soubor objektů ruční papírny svou dnešní pozdně barokní a klasicistní podobu.
Rozmach strojní průmyslové papírenské výroby poloviny 19.století byl v celoevropském měřítku příčinou těžké výrobní a odbytové krize papírenských manufaktur a jejich rychlého zániku. Ve Velkých Losinách se produkci ručního papíru podařilo udržet díky podnikavosti Antona Schmidta st., jehož rodina papírnu koupila roku 1855. Vedle bělidla, textilní a papírenské výroby zde byla roku 1913 uvedena do provozu i vodní elektrárna. Objevení vynikajících filtračních vlastností ručně čerpaného papíru a posléze i jeho renesance v uměleckých kruzích umožnily tradičnímu papírnickému řemeslu ve Velkých Losinách přežít nejtěžší období a přenést se díky své originalitě a kvalitě až do současnosti.
V roce 1949 se papírna stala součástí národního podniku Olšanské papírny, později akciové společnosti, zabývající se papírenskou výrobou v několika strojních průmyslových papírnách na Šumpersku. Od roku 2006 je sídlem samostatné společnosti Ruční papírna Velké Losiny a.s.
Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.
Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav, které pokračují i v současné době. Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2002 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.
Lázeňská obec Slatinice.
8. 6. 2012
V samotném jádru obce, se tyčí kostelík Nanebevzetí Panny Marie. Na úpatí Velkého Kosíře leží lázně Slatinice s několika set letou tradicí -- nejstarší lázně na Moravě. Přírodní mineralizované prameny léčivé vody s obsahem sulfidické síry mají blahodárné účinky nejen na pohybový aparát, ale také na celý organismus. V historické budově lázní lze dodnes obdivovat původní architekturu, stejně jako poobědvat nebo podstoupit léčebné procedury.
PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE.
Přírodní pramen středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku. Blahodárně působí na kloubní chrupavku jako prevence a řešení bolestivých projevů. Ve Slatinicích je hned několik pramenů: svatý Václav, svatý Jan, svatý Vít, Zdeněk a svatý Jiří.
LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA.
Lázeňský dům Morava
Hlavní lázeňská budova, historický dům. Podávají se zde všechny léčebné procedury. K odpočinku lze využít atrium s možností pohodlného posezení nebo lázeňskou knihovnu, k dispozici je zde také jídelna pro ubytované lázeňské hosty nebo zcela přístupná restaurace s venkovní terasou v lázeňském parku s fontánou.
Lázeňský dům Mánes I
Dům Mánes I stojí v bezprostřední blízkosti vstupní brány do lázní Slatinice a nabízí ubytování jak hostům lázní, tak Odborného léčebného ústavu. Pokoje jsou jednolůžkové i dvojlůžkové a ve všech je k dispozici připojení k internetu. Z procedur nabízených v domě
Mánes I lze absolvovat individuální cvičení a masáže z rukou zkušených fyzioterapeutů. Svou péči výtečnými masážemi zde poskytuje také Dr. Nohavica, který své poznatky každoročně potvrzuje, obnovuje a rozšiřuje putováním po zemích Orientu.
Lázeňský dům Hanačka
Kompletně zrekonstruovaný dům Hanačka nabízí ubytování v pohodlných a moderních pokojích s jedním či dvěma lůžky a balkonem s krásným výhledem. Pro společenská setkávání je ideální přízemní atrium s internetovým připojením a se dvěma pítky, do kterých je přivedena léčivá voda z hloubky 50 a 300 metrů.
STÁTNÍ ZÁMEK LYSICE.
15. 7. 2012
Zámek Lysice má po architektonické stránce neobyčejně bohatou historii. Původní renesanční vodní tvrz se v 17. století přeměnila na renesanční a ve 30. letech 18. století na barokní zámek. Z této barokní přestavby se dodnes zachovala fasáda vstupního průčelí.
Současný vzhled komorního rodinného sídla získal zámek Lysice za svých posledních šlechtických majitelů, jimiž byli od začátku 19. století Dubští z Třebomyslic.
Interiér je vkusně zařízen barokním a rokokovým nábytkem obohaceným o pozoruhodné sbírky českého skla a orientálních uměleckých předmětů. Poklidnou atmosféru čeří sbírka evropských zbraní, bohatá kolekce zbraní japonských a soubor ručně malovaných střeleckých terčů.
Ze tří zámeckých knihoven stojí za povšimnutí především knihovna věnovaná rakouské spisovatelce Marii Ebner von Eschenbach, rozené hraběnce Dubské.
Návštěvníci mohou rovněž zavítat do zámecké zahrady a prohlédnout si kolonádu s krytým ochozem, navštívit nově zrekonstruovanou oranžerii a unikátní fíkovnu.
KOJETÍNSKÉ HODY - 2012.
23. 8. 2012
Koncertuje - Tomáš Klus. Odkaz : http://jirpos.rajce.idnes.cz/Video_-_Kojetinske_Hody_-_2012./#KOJETINSKE_HODY_-_2012._DVD..jpg
KVĚTNÁ ZAHRADA KROMĚŘÍŽ.
31. 8. 2012
Květná zahrada, jejíž hlavní část byla vybudována mezi léty 1665-1675, se stala vrcholným stavebním podnikem olomouckého biskupa Karla II. Lichtensteina -- Castelcorna. Mimo vlastní představy opírající se o bohaté umělecké sbírky si pro uskutečnění svých velkorysých plánů povolal dva císařské architekty Filiberta Lucheseho a Giovanni Pietro Tencallu. Vedle nich se na výzdobě zdejší zahrady podílela celá řada dalších umělců.
Květná zahrada (původně Libosad) v sobě zahrnuje přelomovou fázi vývoje evropského zahradního umění. Na jedné straně ještě stále připomíná pozdně renesanční italské a zaalpské zahrady (vila d´Este v Tivoli, vila Doria Pamphili v Římě, rezidenční zahrada v Mnichově, Hortus Palatinus v Heidelbergu, Neugebäude u Vídně a vila Angiana v Belgii), na straně druhé však již otevírá cestu francouzskému barokně klasicistnímu typu (Versailles). Jedinečnost zahrady však nespočívá pouze v této své vnitřní originální dualitě či ve vysoké umělecké a historické hodnotě, ale také v tom, že je dnes prakticky jediným představitelem obdobně komponovaného celku v Evropě.
Centrální partii Květné zahrady, která je koncipována na půdoryse protáhlého obdélníka s množstvím geometricky stříhané zeleně a doprovodných architektonických i výtvarných zastavení (okrasné partery, kašny Lví a Tritónů, Rotunda, labyrinty, vodní plochy, kuželna a Jahodové kopečky), tvoří dvě části -- květnice a štěpnice.
Toto základní formální rozložení organicky doplňovaly z východní strany -- od města -- dnes již zaniklé další přilehlé okrasné či hospodářské prostory (Oranžerie, Holandská zahrada, skleníky, hospodářský dvůr, Bažantnice, Králičí kopeček a Voliéra).
Výraznější proměny doznala Květná zahrada až ve 40. letech 19. století. Architekt Anton Arche navrhl na místě zahradníkova domu objekt charakteristický jemným užitím palladiánských a romantizujících motivů. Dvůr po stranách uzavřel dvojicí velkoryse pojatých skleníků v jemně romantizujícím stylu -- Teplý a Studený. Soustava tří objektů byla záměrně komponovaná tak, aby vytvořila motiv čestného nádvoří -- cour d´honneur. Z původně utilitárního zázemí vybudoval Arche nový reprezentativní vstup do zahrady.
Revitalizace narušených částí Květné zahrady se ujal v padesátých letech 20. století architekt Pavel Janák. Na jeho práci navázali architekti Dušan Riedl a Jan Němec, když v roce 1964 připravili projekt její celkové rehabilitace, která však nikdy nedošel svého naplnění.
Počátky budování kroměřížské Podzámecké zahrady sahají ke sklonku středověku a rané renesanci, kdy vyrostla při zámku nejen tehdy obvyklá užitková, ale především menší obora pro chov vysoké zvěře a okrasná zahrada s několika vodními prvky a řadou okrasných bohatě tvarovaných záhonů.
Barokní proměna v okrasní parter přišla ke konci 17. věku s nástupem vzdělaného a kultivovaného Karla II. Liechtensteina -- Castelcorna na biskupský stolec. Ústředním akcentem díla se však staly bohatě dekorované interiéry zámecké saly terreny ukryté v potemnělých sálech zámeckého přízemí.
Rok 1777 znamenal pro olomouckou diecézi vrcholný okamžik. Biskupství bylo totiž povýšeno na arcibiskupství -- prvním arcibiskupem byl zvolen Antonín Theodor Colloredo -- Waldsee; do kroměřížského prostředí především vstoupil originální proměnou Podzámecké zahrady v Sentimentální park středoevropského typu -- tedy kombinaci formálního rokokového parteru s přírodně komponovanými kabinety s množstvím kuriózních stavebních doplňků, ať již v řeckém, čínském, tureckém, tichomořském či jiném stylu.
Nejradikálnější přestavba však Podzámeckou zahradu čekala po příchodu nového arcibiskupa Ferdinanda Marii Chotka a jeho dvorního architekta Antona Archeho v první třetině 19. století; společně pak připravili koncept proměny sentimentální zahrady v romantický přírodně-krajinářský park s množstvím drobných staveb a instalovaných objektů v duchu idejí německého knížete Hermanna von Pücklera-Muskau. Chotek se však plného vyznění své představy nedožil. V sotva započatém díle mohl od roku 1837 pokračovat jeho nástupce Maxmilián Josef Sommerau -- Beeckh. V prostředí Podzámecké zahrady se tak propojily dva významné dobové proudy -- romantický vztah k přírodě projevující se v parkové koncepci a Archeho neoklasicistní, antikizující stavby.
JESKYNĚ NA POMEZÍ.
14. 10. 2012
Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.
Celková délka jeskynního systému je asi 1700 metrů, délka turistické trasy činí 390 m s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka).
Výlov Hradeckého rybníku - 2012.
24. 10. 2012
Každoročně koncem října zve město Tovačov zájemce na výlov největšího z tovačovských rybníků, tzv. Hradeckého rybníka. Od pátku do neděle mohou návštěvníci sledovat rybáře vytahující plné sítě kaprů, amurů, tolstolobiků a dalších druhů ryb. Organizátoři se tak snaží navázat na rybníkářskou tradici Tovačova, která sahá až hluboko do středověku.
Původní tovačovské rybníky byly jako vodní příkopy součástí účinného obranného systému tovačovské tvrze, od 16. století za Pernštejnů se začalo s jejich velmi úspěšným hospodářským využitím, díky kterému získal rod své bohatství. Obnoveny v dnešní podobě byly rybníky -- Hradecký (165 ha), Křenovský (16ha) a Kolečko (5 ha) -- po 2. světové válce. Dnes na celkové výměře 330 ha vodní plochy hospodaří Rybářství Tovačov.
Výlov začíná v časných ranních hodinách. Nevšední zážitek můžete navíc spojit s prohlídkou zámku Tovačov, který je jinak v měsíci říjnu pro veřejnost uzavřen, s příjemnou procházkou po rybničních hrázích v alejích vznešených staletých dubů, s ochutnávkami místních rybích speacialit, nebo zábavou na kolotočích.